2002
октябрь
№10 (40)

Каждый выбирает для себя
Женщину, религию, дорогу,
Дьяволу служить или пророку —
Каждый выбирает для себя.
Юрий Левитанский

ПАМЯТЬ И ПАМЯТНИКИ

В центре поселка Золочев Харьковской обпасти открьіт мемориал Памяти. На центральной стеле надпись: «Меморіальний комплекс пам'яті золочівцям, які пішли в небуття, від вдячних жителів району та за участю Харківського Центру «Голокост» на честь 325 річчя заснування Зопочева.28.09.2002 р.». Мемориал Памяти включает в себя еще 5 мемориальных досок в память погибшим воинам-афганцам, чернобьільцам, жертвам гражданской войны и Голодомора, расстрелянным нацистами евреям,
жертвам фашизма и репрессий.
Об открытии еврейской композиции мемориала
Памяти статья из Золочевской газеты «Заря».

Із відкриття єврейської композиції меморіалу Пам'яті в селищі Золочів


Общий вид Мемориала Памяти
Фото Л.Воловик
    Пам'ятати минуле, щоб не повторилися історичні трагедії в майбутньому - це основна думка, яка прозвучала на відкритті єврейської композиції меморіалу Пам'яті в селищі Золочів 16 жовтня 2002 року.
    Розпочав мітинг голова обласного комітету «Дробицький яр» Л.П. Леонідов. Він коротко розповів про мотиви та хід створення пам'ятника.
    Голова Золочівської районної державної адміністрації Віталій Володимирович Алексейчук в своєму виступі порушив питання причин та наслідків другої світової війни для населення нашої країни вцілому і частини єврейського населення зокрема.
    Віталій Володимирович наголосив, що, коли воїни гинуть на полі бою, то є велике горе. Але коли вмирають від пострілів мирні жителі - жінки та діти, то горе вдвічі більше.


Слева направо: Николай Федоров, председатель поселкового
Совета; Валентин Лень, семья которого спасла Володю
Селиванова; Леонид Шевченко, сын расстрелянной здесь
Сони Штумер; Леонид Леонидов, председатель Облкомитета
«Дробицкий Яр».
Фото Л.Воловик


Фото Н.Боченко

    На мітингу скорботи виступили начальник управління з питань внутрішньої політики Харківської облдержадміністрації І.Г. Давидова, голова Золочівської районної ради М.А. Чепурко, Золочівський селищний голова М.А. Федоров, аташе посольства Ізраїлю в м. Харків Р. Клаузнер, представник Всесвітнього єврейського агентства «Сохнут» Х. Закман, керівник центру «Голокост» в м. Харків Л.Ф. Воловик, син розстріляних євреїв під час окупації селища Золочів Л.Я. Шевченко, автор проекту меморіалу Пам'яті І.В. Журихін, Головний Раввін м. Харкова та області Моше Москович, начальник архівного відділу РДА М.М. Борох.


Мемориальная доска расстреляным евреям
Фото Л.Воловик

    В їх схвильованих промовах лунали слова за долю миру. За те, щоб всі народи, незалежно від національності, жили в мирі і злагоді. Представники єврейської общини щиро подякували всім причетним до побудови меморіалу. Після цього до пам'ятника лягли вінки та букети живих квіти.


Возложение цветов
Фото Н.Боченко

    На мітингу були присутні жителі селища, учні золочівських шкіл та єврейського ліцею з м. Харків.

О.Плужник, Золочів
«Зоря», 23 жовтня 2002 р.