2002
май
№5 (34)

Каждый выбирает для себя
Женщину, религию, дорогу,
Дьяволу служить или пророку —
Каждый выбирает для себя.
Юрий Левитанский
ЛИСТ ДО РЕДАКЦІIЇ

ПАМ’ЯТНИК ПРАВЕДНИКАМ
СВІТУ І УКРАЇНИ

      21 квітня центр Могилів-Подільська прикрасив пам’ятник жителям цього міста, які в роки Великої Вітчизняної війни, ризикуючи собою, рятували життя євреям. У редакцію газети надійшов лист головного ініціатора встановлення пам’ятника — голови Могилів-Подільського відділення колишніх малолітніх в’язнів Абрама Давидовича Каплана.
     “Рада Могилів-Подільського відділення малолітніх в’язнів вирішила віддати борг пам’яті і подяки цим мужнім могилівчанам, які в роки лихоліття під загрозою смерті рятували людські життя. Всім 45 жителям нашого міста, чиї прізвища викарбувані на пам’ятній дошці, присвоєно високе звання Праведників Світу і України.
     Трохи історії створення монумента. На території колишнього СРСР другим страшним злочином після Бабиного Яру був Дробицький Яр під Харковом, де загинуло понад 20 тисяч євреїв. Обласний комітет “Дробицький Яр” побудував перший в Україні пам’ятник Праведникам Світу.


     Я неодноразово зустрічався з одним із ініціаторів встановлення цього пам’ятника у Харкові, директором/засновником Харківського музею Голокосту Ларисою Фалєєвною Воловик, і це наштовхнуло мене на думку створити другий такий пам’ятник в Україні саме в нашому місті.
     Ідея ця знайшла підтримку в Могилів-Подільському відділенні колишніх малолітніх в’язнів, та не тільки в нього. Польський неєврейський фонд “Шолом”, який надає постійну матеріальну допомогу людям, котрі її потребують, виділив кошти на будівництво пам’ятника.
     Частину коштів надав Український національний фонд взаєморозуміння і примирення при сприянні голови обласного відділення Фонду Василя Чеховського. Матеріальну допомогу надала і пані Мадлен Канн з Франції, мати якої загинула в Могилів-Подільському гетто.
     У спорудженні взяли участь також могилівські земляцтва за кордоном з США (голова Макс Шафір), IІзраїлю (Роза Куцик), Німеччини (Поліна Басіс), Росії (Юхим Гологорський), а також місцевий підприємець Борис Шлайфер та жителі нашого міста.
     Над виготовленням та встановленням пам’ятника працювали могилівчани майстри Василь Коломієць та Михайло Колосов, художники Микола Олійченко, Віктор Бешлега, Василь Христинюк. Керівник будівництва Валерій Чорний (будівна організація “Ремонтник”).
     Ми провели мітинг, на якому виступили міський голова П.Бровко, голова міжнародного руху колишніх в’язнів В.Литвинов, віце-президент Єврейської ради України IІ.Новоселецький, координатор фонду “Шолом” польського міста Освенцім Є. Мейлер, представник делегації з Німеччини Ханс Мюллер. Освятили пам’ятник отець Степан Василинець та рабин Йосип Соболь.
     Написана ще одна сторінка в людських стосунках, а пам’ять завжди буде жити в нащадках. Бо в складних умовах лихоліття проявилися кращі риси наших співвітчизників. За це їм подяка від поколінь минулих і прийдешніх”.

А. Д. Каплан, Могилів-Подільськ