2004
апрель
4 (57)

Каждый выбирает для себя
Женщину, религию, дорогу,
Дьяволу служить или пророку —
Каждый выбирает для себя.
Юрий Левитанский
ПОЛИТИКА

ДЕРЖАВА ЗАХИЩАЄ ПРАВА НАЦІОНАЛЬНИХ МЕНШИН

        Останнім часом Державний Комітет у справах національностей та міграції виступив з рядом документів, спрямованих на боротьбу проти негативних явищ у суспільно-політичному житті країни і на забезпечення міжнаціональної злагоди. З дозволу Держкомнацміґрації ми оприлюднюємо їх, аби ознайомити з позицією Комітету українську і міжнародну громадськість.

Заява
Державного комітету України у справах
національностей та міграції

        Незважаючи на громадське засудження, публікації в газетах «Сільські вісті», «Ідеаліст», журналі «Персонал» та в низці інших друкованих видань матеріалів антисемітського, ксенофобського характеру, замість вибачення перед громадянами України, в пошуках «псевдо-мотивів» в подальшому роздувається тема антисемітизму та ксенофобії, чим привертається увага до України з боку Європейської комісії проти расизму та нетерпимості (ЄКРН), компрометуючи Україну перед міжнародною спільнотою, робляться спроби підриву іміджу України на міжнародному рівні, стверджуючи, що раніше на ці речі ніхто не звертав уваги, тим самим приписуючи органам державної влади замовний характер посилення гостроти проблеми в Україні.
        Питання антисемітизму, ксенофобії піднімалося і раніше. Так, у Другій доповіді Європейської комісії по Україні «Проти расизму та нетерпимості» (прийнято 14 грудня 2001 року) в пункті К. Антисемітизм, сказано:
        Статті антисемітського характеру з’явились в пресі та продовжують друкуватись і розповсюджуватись екстремістськими групами.
        Хоч стосовно деяких випадків органи державної влади вжили заходів, спрямованих на протидію та запобігання таким випадкам (наприклад, Генеральна прокуратура висловила попередження деяким редакціям стосовно заборони друкувати матеріали антисемітського характеру), за іншими випадками антисемітизму положення кримінального права проти висловлення ненависті щодо певних груп не було застосовано. ЄКРН закликає українські органи державної влади застосовувати такі положення до всіх випадків висловлення ненависті, зокрема випадків антисемітського характеру. Інші випадки антисемітизму продовжують траплятись, хоч їхня кількість зменшилась, і вони мають місце переважно у західних регіонах країни. Як було повідомлено, зросла кількість публікацій, в яких засуджується антисемітизм, збільшилась також кількість політиків та ідейних лідерів, які стоять на позиції боротьби з проявами антисемітизму. Незважаючи на такі позитивні кроки, ЄКРН закликає українські органи державної влади продовжувати тримати під контролем ситуацію щодо проявів антисемітизму.
        Таким чином, Європейська комісія ще 2001 р. констатувала позитивні заходи, вжиті органами державної влади проти проявів антисемітизму в Україні.
        Державний комітет у справах національностей та міграції, незважаючи на істерію, яка розгортається проти Комітету в засобах масової інформації, які друкують матеріали антисемітського, ксенофобського характеру, в подальшому буде робити все можливе, щоб 134 національності та народності, які проживають в Україні, були захищені і почували себе повноправними громадянами України.
        Жоден із засобів масової інформації не має права в неприглядному вигляді друкувати матеріали про національні меншини в України, незалежно від того, якими вони себе вважають - провладними чи опозиційними.
        З березня Голова Держкомнацміґрації Геннадій Москаль звернувся до міністра освіти і науки України В. Кременя з листом, в якому звернув увагу «на діяльність Міжрегіональної Академії управління персоналом (МАУП), яка фактично стала в Україні центром розповсюдження матеріалів антисемітського характеру, що розпалюють міжнаціональну ворожнечу і порушують стабільність українського суспільства. На цю обставину неодноразово звертали увагу керівники ряду національно-культурних товариств України, вітчизняні та закордонні ЗМІ, представники громадськості.
        Так, журнал «Персонал» та газета «Персонал-плюс», які є офіційними виданнями МАУП, в кожному номері вміщують публікації відверто антисемітського, ксенофобського характеру. Також МАУП видає та розповсюджує так звану наукову літературу аналогічного змісту. Можна також згадати, що саме МАУП замовила «рекламну» публікацію в газеті «Сільські вісті» фрагмента з виданої нею книги професора МАУП В. Яременка, якій Шевченківський районний суд м. Києва дав правову оцінку як такій, що розпалює міжнаціональну ворожнечу і порушує конституційні права громадян.
        МАУП, котра отримала державну акредитацію від МОН України та повинна виховувати громадян, патріотів України, незалежно від їхньої етнічної приналежності, згаданим напрямом діяльності не виконує одне з основних завдань як вищий навчальний заклад і, навпаки, виховує студентів в дусі ксенофобії, що є неприпустимим у демократичному суспільстві.
        Враховуючи ситуацію, що склалася, Держкомнацміграції просить МОН України створити спеціальну комісію щодо вивчення діяльності МАУП, яка порушує міжнаціональну злагоду в суспільстві, і на основі її висновків розглянути питання анулювання державної акредитації у цього вищого навчального закладу».
        Того ж дня Геннадій Москаль звернувся з аналогічним листом до Генерального прокурора України Г. Васильєва з проханням «вивчити діяльність МАУП по розпалюванню міжнаціональної ворожнечі і дати їй належну правову оцінку».
        9 березня Держкомнацміґрації звернувся до Пустомитівського місцевого суду Львівської області з позовною заявою про припинення порушення закону України «Про інформацію» та закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні».
        У заяві зазначається, що до Держкомнацміґрації надходило багато листів з приводу антисемітських публікацій у газеті «Ідеаліст», які стали приводом для звинувачень України з боку Ради Європи у проявах антисемітизму та ксенофобії, що завдає величезної шкоди міжнародній репутації України.
        «Державним комітетом у справах національностей та міграції України було направлено лист за №9-18-186 від 06.08.02 заступнику голови Львівської обласної державної адміністрації В.П. Мельнику з приводу вирішення питання антисемітських публікацій у газеті «Ідеаліст». Неодноразово звертав увагу на проблему публікацій в газеті «Ідеаліст» матеріалів антисемітського характеру Державний комітет телебачення і радіомовлення України, Головне управління засобів масової інформації та поліграфії. Прокуратура Львівської області, Генеральна прокуратура України. До теперішнього часу ситуація щодо публікацій залишається невизначеною».
        У позовній заяві Держкомнацміґрації просить припинити видання друкованого засобу масової інформації газети «Ідеаліст» і направити копію реєструючому органу для скасування державної реєстрації.


«Форум націй»
№2, 2004, Київ